business, obchod, import, export

Vývoz Německa do Velké Británie v lednu kvůli brexitu rapidně klesl

Německý export do Velké Británie se v lednu meziročně snížil o třicet procent. Uvedl to Statistický úřad Spolkové republiky Německo. Podle něho jde převážně o dopad vystoupení Spojeného království ze společného evropského trhu.

Německý Statistický úřad uvedl, že německý export do Velké Británie klesal soustavně od referenda v roce 2016, kdy většina Britů rozhodla o vystoupení z Evropské unie. Podle statistiků se ale na lednovém výsledku částečně také promítla koronavirová pandemie, která měla ve Velké Británii horší průběh než v jiných zemích. To zmenšilo britskou ekonomiku, což automaticky vedlo k poklesu poptávky po zboží ze zahraničí včetně toho německého.

Podle Gabriela Felbermayra, prezidenta Institutu pro světovou ekonomiku v Kielu, lze lednový výsledek považovat spíše za krátkodobý výkyv. Vývozci se prý musí naučit zvládat nové procedury poté, co mezi Velkou Británií a kontinentální Evropou vyrostly obchodní bariéry. Stejně tak prý odezní negativní dopad pandemie.

„Z dlouhodobého hlediska odhadujeme, že objem německého vývozu do Velké Británie bude asi o deset procent nižší, než by byl v případě, že by Spojené království z Evropské unie nevystoupilo,“ uvedl Felbermayr pro agenturu Reuters.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *