letadlo, aerolinky, letiště, let, vzduch, letecký průmysl

Aerolinky Qantas snížily ztrátu, pandemie je ale připraví o miliardy dolarů

Největší australské aerolinky Qantas Airways hospodařily ve finančním roce 2021 s hrubou ztrátou 1,73 miliardy australských dolarů (AUD; 27,3 miliardy Kč), což je mírné zlepšení proti předchozímu roku, kdy ztráta činila 1,96 miliardy AUD. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Šéf podniku Alan Joyce ale zároveň upozornil, že pandemie připraví firmu na tržbách jen do konce letošního kalendářního roku o 20 miliard australských dolarů (315 miliard Kč).

Firma také nastínila plán obnovy letového řádu na linkách do zahraničí. Kvůli pandemii tyto spoje přerušila v březnu loňského roku, nyní ale předpokládá, že s jejich obnovou začne letos v prosinci. Tato informace, v kombinaci s nižší celoroční ztrátou, přispěla k růstu ceny akcií podniku. Finanční rok 2021 firma uzavřela v červnu.

Qantas předpokládá, že nejprve začne létat do zemí s vysokou mírou proočkovanosti proti covidu-19. Týkat se to bude zemí jako Singapur, Japonsko, Spojené státy, Británie a zřejmě i Nového Zélandu. Firma zatím čeká na stanovisko vládních úřadů v Austrálii. Pokud nebude stát nic v cestě, začne v polovině prosince. Na linkách do USA a Británie tak vrátí do služby i pět ze svých dvanácti velkokapacitních dvouposchoďových letadel Airbus A380. To bude o rok dříve, než Qantas původně odhadoval, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.