USA vlajka

Akcie v USA oslabily, přispěl k tomu růst výnosů amerických dluhopisů

Americké akcie dnes po dvou růstových seancích oslabily. Přispěl k tomu pokles akcií zdravotnické společnosti Abbott Laboratories a růst výnosů desetiletých dluhopisů americké vlády. Tyto faktory převážily nad posílením akcií streamovací společnosti Netflix.

Kolísání indexů

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes odepsal 0,33 procenta a uzavřel na 30.423,81 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,67 procenta na 3695,16 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,85 procenta na 10.680,51 bodu.

Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů dnes vystoupaly na nejvyšší úroveň za více než 14 let. Investoři mají za to, že americká centrální banka (Fed) bude ve snaze potlačit inflaci dále agresivně zvyšovat úrokové sazby. Očekává se, že Fed na příštím zasedání, které se bude konat na začátku listopadu, zvýší sazby o 0,75 procentního bodu.

Nárůst výnosu dopadl i na Microsoft a Amazon

Nárůst výnosů dopadl na firmy citlivé na úrokové sazby, jako jsou realitní společnosti a růstové podniky jako například Microsoft či Amazon. Jediným hlavním odvětvím indexu S&P 500, které skončilo v kladných číslech, byla energetika.

Akcie společnosti Abbott Laboratories se dnes propadly o 6,5 procenta. Firma oznámila nižší než očekávaný růst mezinárodních prodejů zdravotnických přístrojů, k čemuž přispěl silný dolar a problémy s dodávkami v Číně.

O 13,1 procenta posílily akcie streamovací společnosti Netflix. Čistý zisk firmy ve třetím čtvrtletí sice meziročně klesl o čtyři procenta, ale Netflix zvýšil tržby a zastavil úbytek předplatitelů.

Na devizových trzích dnes posílil dolar. Vůči japonskému jenu americká měna vystoupala na 32leté maximum. Libra oslabila. Nárůst inflace v září byl v Británii výraznější, než se čekalo, což prohloubilo obavy z recese.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si kolem 21:55 SELČ připisoval 0,7 procenta na 112,94 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu klesalo o 0,9 procenta a obchodovalo se za 0,9769 USD. Britská libra k americké měně oslabovala o 0,9 procenta na 1,1217 USD.

K japonskému jenu si dolar připisoval 0,4 procenta na 149,87 JPY. Jednotná evropská měna k jenu ztrácela půl procenta na 146,40 JPY.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *