Federální rezervní systém nepřipravil trhům žádné překvapení. Svou základní úrokovou sazbu zvýšila o půl procentního bodu.

Americká centrální banka zvýšila sazby podle očekávání. Sazby porostou i v roce 2023

Federální rezervní systém nepřipravil trhům žádné překvapení. Svou základní úrokovou sazbu zvýšila o půl procentního bodu. Poprvé po čtyřech razantnějších krocích směrem vzhůru přišlo zpomalení protiinflační politiky.

Opakované zvýšení úrokové sazby

Výbor pro operace na volném trhu (FOMC – Federal Open Market Committee), který v rámci Fedu rozhoduje o nastavení měnověpolitických nástrojů, se ve středu většinou hlasů vyslovil pro zvýšení úrokové sazby o půl procentního bodu. Základní sazba Fedu se tak aktuálně pohybuje v intervalu 4,25 až 4,5 procenta.

„FOMC vysoce vnímá inflační rizika. Případná další zvýšení úrokových sazeb budou reflektovat aktuální vývoj s cílem dostat co nejdříve inflaci zpět ke dvouprocentí hranici,” uvedli členové FOMC v tiskovém prohlášení.

Podle guvernéra je zvyšování na místě

Guvernér Fedu Jerome Powell potvrdil, že zvolnění zvyšování sazeb je na místě. „Teď není důležité, jak rychle sazby porostou,” uvedl Powell během tiskové konference. Podle něho je nyní klíčovou otázkou, na jaké úrovni se zvyšování sazeb zastaví. Naznačil také, že porostou i v roce 2023, během něhož by mohly vystoupat lehce nad pět procent.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *