Americká centrální banka dala počtvrté za sebou jasně najevo, že nehodlá tolerovat nejvyšší míru inflace za posledních 40 let.

Fed potvrdil očekávání a opět radikálně zvýšil úrokové sazby. V prosinci už možná bude mírnější

Americká centrální banka dala počtvrté za sebou jasně najevo, že nehodlá tolerovat nejvyšší míru inflace za posledních 40 let. Výbor pro operace na volném trhu při Federálním rezervním systému rozhodl o zvýšení sazeb o 0,75 procentního bodu.

Tempo na vrcholu

Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby už pošesté v řadě od letošního března. A zároveň nejrychlejším tempem od přelomu 70. a 80. let, kdy do boje proti podobně vysoké inflaci vyrazil tehdejší guvernér Fedu Paul Volcker.

Klidnější tempo možná už za měsíc

Jeho současný nástupce Jerome Powell po oznámení rozhodnutí naznačil, že už na prosincovém měnověpolitickém zasedání by mohlo přijít o něco mírnější zvýšení úrokových sazeb než o tři čtvrtě procentního bodu. „Může to být takhle brzy, žádné rozhodnutí ale učiněno nebylo. Velmi pravděpodobně o tom ale budeme na příštím měnověpolitickém zasedání jednat,“ řekl Powell.

Aktuální úroková sazba pro repo operace na volném trhu je Fedem nastavena na 3,75 až 4 procenta. Ještě v březnu se tato sazba nacházela v intervalu 0,25 až 0,5 procenta, kam byla zvýšena po přibližně dvou letech z technické nuly. Nulovou základní sazbu Fedu přitom Spojené státy měly předtím naposledy v prosinci 2008.

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *