americký trh práce

Americký trh práce prudce oživuje. Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti nejnižší za rok a půl

Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti ve Spojených státech se v uplynulém týdnu snížil na 19měsíční minimum. Byl dokonce nižší než očekávání analytiků. Absolutní počet příjemců podpory v nezaměstnanosti se dostal pod úroveň ze začátku dubna loňského roku.

V týdnu končícím 9. října požádalo ve Spojených státech o dávky v nezaměstnanosti 293 tisíc lidí. To je o 36 tisíc méně než v týdnu předchozím a o 23 tisíc méně, než očekávali analytici oslovení agenturou Reuters. Jedná se už o druhý týdenní pokles v řadě.

Nicméně počet žádostí o dávky se stále pohybuje v horní části intervalu mezi 250 a 300 tisíci lidmi, který je považován za stav odpovídající rovnovážnému stavu amerického trhu práce. Absolutní počet příjemců podpory v nezaměstnanosti se však už dostal pod úroveň 6,15 milionu lidí, která v USA panovala na začátku loňského dubna.

Právě kondice amerického trhu práce je v současné době klíčovým indikátorem pro rozhodování Federálního rezervního systému o měnové politice. Inflace se totiž v USA vrátila na 13leta maxima, a tamní centrální banka se se zpřísňováním své politiky nechce ukvapit, aby nezbrzdila ekonomické oživení.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.