USA

Americký trh práce v říjnu příjemně překvapil. Nezaměstnanost klesla na 4,6 procenta

Počet nových pracovních míst se v říjnu ve Spojených státech zvýšil o 531 tisíc. Více, než očekával trh. Meziroční růst nominálních mezd dosáhla téměř pěti procent. Spojené státy ale dál čelí nedostatku pracovní síly.

Zaměstnanost se ve Spojených státech v říjnu zvýšila více, než se čekalo. Přibylo 531 tisíc pracovních míst, tržní konsensus byl kolem 450 tisíc. V září se přitom počet pracovních míst zvýšil „jen“ o 312 tisíc. Míra nezaměstnanosti se v říjnu snížila na 4,6 z předchozích 4,8 procenta.

Americký trh práce však stále čelí nedostatku pracovní síly. A to i přesto, že celkový počet zaměstnaných v USA je asi o 4,2 milionu nižší než v únoru loňského roku, tedy v předvečer propuknutí koronavirové krize. Podle kritiků za to mohou štědré dávky, jejichž výplata byla prodloužena administrativou Joea Bidena.

Nejvíce pracovních míst přibylo v sektoru pohostinství, a to kolem 164 tisíc. Ve zpracovatelském průmyslu vzrostla zaměstnanost o 60 tisíc, z toho téměř polovina připadala na výrobu automobilů. Stavebnictví vygenerovalo 44 tisíc nových pracovních pozic.

4 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *