maso, ceny masa, masný průmysl

Američtí zpracovatelé masa ztrojnásobili během pandemie koronaviru své marže

Čtyři největší společnosti na zpracování masa působící na americkém trhu zažívají během koronavirové pandemie doslova žně. Ekonomičtí poradci Bílého domu totiž zjistili, že tyto firmy zvýšily své ziskové marže na trojnásobek oproti předpandemickému stavu.

Jedná se o společnosti, které ovládají 55 až 85 procent trhu na zpracování hovězího, drůbežího a vepřového masa. Podle Národní ekonomické rady (poradního sboru Bílého domu v oblasti hospodářství) vyšlo po prostudování finančních výkazů čtveřice zpracovatelů najevo, že zvyšování ceny masa neodpovídalo důvodům, které firmy uváděly.

Ukázalo se totiž, že ceny nerostly kvůli deklarovanému růstu nákladů na pracovní sílu nebo na přepravu masa. Ekonomičtí poradci Bílého domu zjistili, že hlavním důvodem bylo zvýšení marží až na trojnásobek. Hrubé zisky zpracovatelů masa vzrostly o 120 a čistých zisků dokonce o 500 procent.

Severoamerický masný institut ale závěry analýzy odmítl s tím, že Bílý dům si do ní vybral jen data, která se mu hodí. Byla prý navíc zveřejněna ve stejný den, kdy byla oznámena listopadová inflace v USA. Podle prezidentky Institutu Julie Anny Pottsové to „není náhoda“.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.