hongkong, asijské město, asie, město, akcie, akciové trhy

Asijské akcie vstoupily do nového týdne poklesem. Nejen kvůli omikronu

Akcie na hlavních asijských trzích během pondělka oslabovaly. Nejvíce ztratil hongkongský index Hang Seng, nepatrně pak oslabila burza v Tokiu.

Investoři se na začátku nového obchodního týdne zbavovali akcií na asijských burzách. Pondělní výprodej měl dvě hlavní příčiny. Jednak stále panuje nejistota ohledně nebezpečnosti nové varianty koronaviru omikron, jednak se začaly objevovat obavy z možného zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou.

Pokud by se ukázalo, že varianta omikron bude znamenat nakladení vážných překážek fungování globální ekonomiky, nejspíše by současné oživování výrazně zpomalilo. To by následně negativně ovlivnilo výkonnost řady firem. Podobně citlivě investoři vnímají názory, podle kterých by americká centrální banka mohla začít zpřísňovat svou měnovou politiku, což by mělo srovnatelné dopady jako rozšíření potenciálně nebezpečné varianty omikron do světa.

Z významných asijských burz nejvíce propadla ta v Hongkongu, index Hang Seng ztratil 1,76 procenta. Index Nikkei tokijské burzy oslabil o 0,36 procenta, šanghajský souhrnný index poklesl o půl procenta.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.