Austrálie a Indie podepsaly vzájemnou dohodu o odstranění obchodních bariér

Austrálie a Indie podepsaly dohodu o volném obchodu

Obchodní dohoda mezi Austrálií a Indií bude znamenat odstranění cel u více než 85 procent zboží, které bude proudit z Austrálie do Indie. Australský export do Indie by se tak během deseti let mohl zvýšit asi o 91 procent.

Austrálie a Indie v sobotu prostřednictvím on-line konference podepsaly dohodu o volném obchodu a ekonomické spolupráci. Jde o výsledek jednání, která mezi oběma zeměmi probíhala celou dekádu. Australský premiér Scott Morrison uvedl, že dohoda o vzájemném obchodu a hospodářské spolupráci s druhou nejlidnatější zemí světa je „jedním z největších otevření ekonomických dveří v dnešním světě“.

Důvody Austrálie pro dohodu

Podle Morrisona je to začátek cesty, na které budou obě země budovat stále užší obchodní vztahy. Pro Austrálii to znamená posílení diverzifikace jejího exportu. Doposud totiž největším obchodním partnerem země nejmenšího kontinentu byla Čína. Ta se však po diplomatických přestřelkách rozhodla sankcionovat některé druhy australského zboží.

Dopad na australské exporty

V rámci dohody s Indií by Indie měla odstranit svá cla u více než 85 procent položek, které Austrálie do Indie vyváží. Dohoda se dotkne zboží za více než 12 miliard australských dolarů a objem vývozu z Austrálie do Indie by měl během 10 let vzrůst o 91 procent.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *