australia

Austrálie se během příštích dvaceti let zbaví uhlí při výrobě elektřiny

Do roku 2043 by Austrálie mohla přestat spoléhat na uhlí coby zdroj pro výrobu elektrické energie. Pomůže jí to prý k dosažení uhlíkové neutrality, kterou si země na nejmenším kontinentu vytyčila do poloviny tohoto století.

Austrálie by se dokázala zbavit uhlí při výrobě elektřiny, přestože poptávka po elektrické energii poroste. Myslí si to výkonný ředitel Australského operátora energetického trhu (AEMO) Daniel Westerman.

Podle něho to ovšem bude znamenat transformaci energetického trhu, a tedy obrovské investice do změny energetického mixu. Jen do přenosové sítě bude nutné podle Westermana investovat kolem 12 miliard australských dolarů (necelých 9 miliard dolarů amerických). Do roku 2043 by se však mohla poptávka po elektřině téměř zdvojnásobit.

To by však neměl být problém, jelikož rychle poroste výroba z obnovitelných zdrojů. Podle realistického scénáře by se kapacita produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů v Austrálii mohla do poloviny tohoto století zvýšit ze současných 15 na 140 gigawattů. To by znamenalo zdvojnásobení každých deset let. Velkou měrou by se na to měly podílet instalace fotovoltaických elektráren na střechách budov.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.