krypto, kryptoměny

Bitcoin a ethereum získávají zpět ztracené pozice

Kryptoměny se v minulém týdnu začaly pomalu vracet zpět, přičemž bitcoin i ether získaly zpět malou část ztracených pozic po prudkých propadech v předchozích týdnech.

Bitcoin zahájil týden obchodováním nad hranicí 35 000 amerických dolarů, ale v pondělí klesl na téměř 33 000 dolarů. Od tohoto nejnižšího bodu však kryptoaktivum zahájilo jakési zotavování, přičemž v pondělí v závěru obchodování výrazně vzrostlo nad 37 000 dolarů a v úterý dosáhlo vrcholu nad 38 000 dolarů. Od té doby si krypto aktivum drží svou hodnotu v rozmezí 37–38 dolarů.

Ether mezitím prošel během týdne volatilnější cestou, když v pondělí dosáhl minima pod 2 200 amerických dolarů a ve středu se vyšplhal nad 2 600 dolarů. Nyní se tato kryptoaktiva ustálila a obchoduje se v rozmezí 2 500 až 2 600 dolarů.

Poskytovatel krypto úvěrů začíná přijímat zástavy v podobě NFT

Společnost Genesis uvedla, že hodlá přijímat non-fungible tokeny (NFT) jako záruku půjčky a derivátových obchodů. Genesis je jednou z předních institucionálních krypto investičních platforem. Firma říká, že již drží některé vybrané NFT zástavy klientů. Vedoucí obchodování s deriváty na platformě uvedl, že firma bude k používání této technologie proti půjčkám přistupovat „velmi konzervativně“.

Využívání záruk jako ochrany proti selhání úvěrů ze strany velkých finančních firem není nic neobvyklého, ale zavedení využívání NFT je významným krokem k potvrzení významu tohoto odvětví, které v posledním roce zaznamenalo explozivní růst. Společnost Genesis v posledních třech měsících roku 2021 uzavřela úvěry v hodnotě 50 miliard dolarů, což dokládá obrovský rozsah potenciálu NFT jako zástavy.

Belgický politik bude brát plat v bitcoinech

Belgický poslanec Christophe De Beukelaer prohlásil, že bude každý měsíc převádět svůj plat na bitcoin. Poslanec bude využívat platformu Bit4You k převodu svého platu ve výši 5 500 eur na BTC. De Beukelaer uvedl, že svým rozhodnutím ukládat svůj plat do kryptoaktiva následuje příklad starosty New Yorku. Politik doufá, že tento krok pomůže propagovat Brusel a Belgii jako evropské krypto centrum.

De Beukelaer je prvním evropským politikem, který prohlásil, že chce svůj plat dostávat v kryptoměnách, ale navazuje tak na příklad newyorského starosty Erica Adamse a starosty Miami Francise X. Suareze. De Beukelaer se k tomu vyjádřil v příspěvku na svém blogu: „Jsem první v Evropě, ale ne na světě, kdo si chce takovýmto přístupem posvítit na kryptoměny.“

IMF pokračuje ve válce slov se Salvadorem

IMF prohlásil, že používání bitcoinů jako zákonného platidla v Salvadoru ohrožuje stabilitu země. Tento středoamerický stát přijal bitcoin jako oficiální měnu jako první na světě v září loňského roku, přičemž IMF tento krok vedený prezidentem Nayibem Bukelem ostře kritizoval. Podle IMF jsou s používáním BTC spojena „velká rizika“ pro „finanční stabilitu, integritu a ochranu spotřebitelů“.

Organizace vyzvala Salvador, aby zúžil rozsah svého projektu a zrušil status kryptoměny jako zákonného platidla. Bukele se však vzepřel a země pokračuje v nákupu BTC, přičemž nedávno nakoupila dalších 410 tokenů, když ceny na širším trhu klesly.

Autor: Simon Peters, odborník na trh s kryptoměnami