Brazílie, vlajka

Brazílie bude spalovat uhlí ještě nejméně do roku 2040. A bude ho i štědře dotovat

Zatímco některé státy se připravují na poměrně brzkou existenci bez uhlí ve svých energetických mixech, Brazílie se této nerostné suroviny ještě vzdát nehodlá. Podle aktuálního scénáře transformace energetiky bude uhlí využívat ještě nejméně osmnáct let.

Brazílie se s uhlím coby energetickou surovinou nerozloučí nejméně do roku 2040. Vyplývá to z legislativního dokumentu, který nese označení „spravedlivá energetická transformace“. Spravedlivost přechodu k zelenějším energetickým komoditám prý spočívá v tom, že čisté zdroje nejsou upřednostňovány za každou cenu a na úkor ekonomického strádání těch, kteří na ekologičtější výrobu energie nejsou připraveni.

Podle Ricarda Baitela z brazilského Institutu energetiky a životního prostředí jde o „špatnou zprávu pro spotřebitele i životní prostředí“. „Zákon je součást aktuálního trendu, kdy se politici snaží změnit národní energetický plán a podporovat nákladnější a životní prostředí více znečišťující způsoby výroby elektrické energie,“ uvedl Baitelo pro agenturu Reuters. Využívání uhlí má být totiž ještě navíc dotováno z veřejných rozpočtů.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.