Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se výrazně zvyšuje, reaguje na přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 z Ruska.

Cena plynu v Evropě po přerušení dodávek z Ruska vzrostla o třetinu

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se výrazně zvyšuje, reaguje na přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 z Ruska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku dopoledne zvýšila zhruba o třetinu. Krátce po 13:00 SELČ vykazovala růst o 26 procent nad 271 eur (asi 6670 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Nord Stream 1 zůstane mimo provoz

Ruská plynárenská společnost Gazprom v pátek večer oznámila, že údržba jediné provozuschopné turbíny plynovodu Nord Stream 1 odhalila závady. Do jejich odstranění proto zůstane plynovod mimo provoz.

Evropa by měla být připravena

Nárůst cen plynu není podle analytika XTB Jiřího Tylečka překvapením. „Z dostupných informací vyplývá, že se jedná o politický způsob ruského vedení války. (Ruský prezident Vladimir) Putin ví, že nyní tento krok působí největší škody. Na druhou stranu to vypadá, že Evropa je už na tuto situaci do značné míry připravena. Ceny plynu mohou opět navýšit rekordy, nicméně ceny elektřiny by se mohly začít od plynu postupně odpojovat,“ uvedl Tyleček. Teď bude podle Tylečka záležet na dalším vývoji boje proti vysokým cenám energií v politické rovině. „Na stole jsou kroky, které by měly pomoci udržet ceny plynu mimo extrémní úrovně,“ dodal.

Zdroj: ČTK

5 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *