Norsko letos dodá Evropské unii rekordní objem plynu. A vyšší těžbu udrží do konce dekády Norské království by v letošním roce mohlo státům Evropské unie dodat kolem 122 miliard metrů krychlových zemního plynu. Severská země se už koncem loňského roku stala největším dodavatelem této komodity do evropské sedmadvacítky.

Norsko letos dodá Evropské unii rekordní objem plynu. A vyšší těžbu udrží do konce dekády

Norské království by v letošním roce mohlo státům Evropské unie dodat kolem 122 miliard metrů krychlových zemního plynu. Severská země se už koncem loňského roku stala největším dodavatelem této komodity do evropské sedmadvacítky.

Norsko zvýšilo těžbu plynu

„Očekávám, že současnou úroveň těžby jsme schopni udržet až do roku 2030. Vidíme projekty a plány na další rozvoj, a tak dokážeme těžit i v dalších letech na současných vysokých úrovních,“ popsal pro agenturu Reuters norský ministr po těžbu a energetiku Terje Aasland.

Severská země letos vytěží kolem 122 miliard metrů krychlových plynu, což je asi o osm procent více než v loňském roce. A velmi pravděpodobně tak překoná rekordní objem těžby z roku 2015. Naprostá většina norského plynu míří do zemí Evropské unie.

Norsko největším dodavatelem plynu do Evropy

Norsko se navíc už na konci loňského roku stalo největším dodavatelem plynu do evropské sedmadvacítky. Naproti tomu objem plynu z Ruska od zahájeno jeho vojenské agrese na Ukrajině setrvale klesá. V červenci Evropská unie odebrala z Ruska jen asi třetinu objemu v porovnání s loňským červencem.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *