Norsko

Norsko připravuje projekt Longship, pomocí něhož bude zachytávat emise oxidu uhličitého

Longship pomůže světu dosáhnout klimatických cílů vytyčených Pařížskou dohodou z roku 2015. Je o tom přesvědčena předsedkyně norské vlády Erna Solbergová.

Podle norské premiérky bude naplnění cílů klimatické dohody z Paříže daleko nákladnější, pokud se projekty na zachytávání a skladování oxidu uhličitého nebudou realizovat v širším měřítku. „Projekt, který nyní vyvíjíme, je velice důležitým krokem. Zajistí nám totiž, že budeme schopni bezpečně skladovat oxid uhličitý. Ukáže to cestu i ostatním zemím, které se rozhodnou vykročit sejným směrem jako my,“ uvedla Solbergová.

O zachytávání uhlíku se už delší dobu hovoří uvnitř odborné veřejnosti a je zdůrazňováno jako jedna z možností, jak snižovat emise skleníkových plynů. Zatím však existuje jen několik komerčně využívaných projektů. Norsko se už o jeden takový pokoušel před deseti lety. Zařízení mělo být součástí jedné tamní plynové elektrárny. Jenže státem vlastněná těžařská společnost Equinor, později přejmenovaná na Statoil projekt nedokončila s tím, že je příliš nákladný. Pro Norsko je tedy toto druhý pokus a nejen vláda věří, že bude úspěšný.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.