jaderná elektrárna

Změny klimatu zvyšují úvěrová rizika pro projekty jaderných elektráren

Ratingová agentura Moody´s varuje, že jaderné projekty pro výrobu elektřiny mohou být kvůli klimatickým změnám rizikovější. Jaderná elektrárna je náročná zejména na spotřebu vody, jenže tam, kde je bohatý vodní zdroj dnes, nemusí být za několik desetiletí.

Moody´s sice primárně hodnotila provoz jaderných elektráren ve Spojených státech, závěry se ale dají do značné míry přenést i do jiných zemí. Úvěrové riziko jaderných projektů v USA se podle Moody´s bude zvyšovat v průběhu příštích deseti až dvaceti letech. Změna klimatu totiž bude mít negativní vliv na efektivitu provozu nukleárních zdrojů, ale i na jejich údržbu, bezpečnostní systémy nebo zpracování jaderného odpadu.

Tato efektivita totiž velmi závisí na dostupnosti dostatečného množství vody, která je pro provoz jaderné elektrárny (vedle paliva) klíčovým zdrojem. Voda slouží jednak k chlazení, jednak jako zdroj pro přeměnu na páru, která následně pohání turbíny, díky čemuž vzniká elektřina. Klimatická změna podle Moody´s dostupnost vody zhorší, a tak provozovatelé atomových elektráren budou muset přijmout adekvátní opatření, aby dokázali hrozící rizika snížit či eliminovat. A to bude stát nemalé finanční prostředky.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *