industry, emise, smog

Cena uhlíku na Evropském trhu dál výrazně poroste, očekávají analytici

Emisní povolenky na evropském trhu během posledních 12 měsíců zdražily 2,6krát. Jejich cenový růst má pokračovat i v letošním a příštím roce. Tempo zdražování má však oproti minulosti výrazně zpomalit.

Průměrná cena emisních povolenek na evropském trhu letos dosáhne 84,14 eur za tunu a v roce 2023 necelých 92 eur. Vyplývá to z průzkumu, který mezi odborníky provedla agentura Reuters. V obou případech jde o zvýšení odhadované ceny oproti podobnému průzkumu, který proběhl loni v říjnu. Pro letošní rok mají být emisní povolenky dražší o 27,2 a pro rok 2023 o 38,5 procenta oproti říjnovému odhadu.

Analytici odhadli rovněž vývoj na trhu emisních povolenek pro rok 2024, kdy očekávají cenu mírně nad 94 eury za tunu. Platí ale, že tento odhad je zatížen mimořádně vysokou nejistotou. Ceny emisních povolenek ale nejspíše budou i nadále přispívat ke zdražování energií, zejména zemního plynu a elektřiny. V případě plynu však za významný faktor zdražování považují i přetrvávající napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. A v neposlední řadě také průtahy týkající se spuštění plynovodu Nord Stream 2, jenž propojí Rusko s Německem přes dno Baltského moře.

Uhlík cena green deal EU povolenky

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.