Zlaté cihličky

Cena zlata vystoupala na měsíční maximum. Trojská unce se obchoduje blízko 2000 dolarů

Obavy z prodlužující se války na Ukrajině i rostoucí inflace vedou investory ke stále častějšímu nákupu zlata. Jsou totiž přesvědčeni, že tento drahý kov stále dobře plní funkci bezpečného přístavu v nejistých dobách.

Zlato opět přitahuje investory

Cena zlata se ještě na začátku loňského prosince pohybovala pod úrovní 1800 dolarů za trojskou unci. S rostoucím napětím na rusko-ukrajinských hranicích a zvyšující se inflací jak v USA, tak v Evropské unii se však zlato začalo opět těšit zájmu investorů. Když ruská vojska vpadla 24. února na Ukrajinu, zlato začalo rapidně zpevňovat a jeho ceny vystoupala mírně nad 2050 dolarů za trojskou unci.

Poté jeho cena sice poklesla, ale stále se pohybovala mezi 1930 a 1950 dolary. V posledních dnech však znovu začalo zdražovat a začátkem tohoto týdne se trojská unce obchodovala blízko hranice 2000 dolarů. Tam se prakticky stále drží.

Dopad války na ekonomiku

Investoři vyhodnocují rizika pokračující války na Ukrajině, která se přelívá do akcelerující inflace ve střední a západní části Evropy. Navíc se zvyšuje pravděpodobnost, že evropská i značná část světové ekonomiky letos zabředne do stagflace, kdy ceny rostou, ačkoli výkon ekonomiky stagnuje či mírně klesá.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.