Čeští cyklisté na závodě

Čeští mladíci září na australském mistrovství, svět zatím čeká na rozuzlení francouzské kauzy

Mathias Vacek zaznamenal v pátek 23.9. famózní, nikoli však ojedinělý úspěch. Rodák z Berouna získal na mistrovství světa v australském Wollongongu svoji třetí medaili z vrcholné akce. Minulý rok ovládl v juniorské kategorii časovku na mistrovství Evropy. Další jeho evropská medaile má stříbrnou hodnotu, získal ji v hlavním závodě mužů v kategorii do 23 let. A nyní přidává do své medailové sbírky další úspěch. Může se pyšnit titulem vicemistra světa v kategorii U23.

Sportovní výsledky ale nejsou to jediné, co cyklistiku zajímá. Světový šampionát otevírá také téma genderové nevyrovnanosti, i když se tentokrát nejedná o platy.

Čtyřhodinový závod na deštěm zmáčené silnici provázelo mnoho karambolů. Oko českého fanouška ale mohla těšit aktivita mladých reprezentantů, kteří byli v průběhu závodu hodně vidět. Snaha českých mladíků vyvrcholila nástupem Vacka, který se osm kilometrů před cílem opřel do pedálů a zbytku startovního pole odskočil. Zareagovat dokázal pouze budoucí vítěz závodu Yevgeniy Fedorov.

Vacek nestačil pouze na Kazacha Fedorova

Pronásledovatelé této dvojice tak po chvilce už viděli jen vzdalující se logo sponzora BITmarkets, které čeští cyklisté nově nosí na zadní straně svých dresů. V závěru už ale na žádný dramatický souboj nedošlo, i přes to vyčerpaný Čech dojel v závěsu za vítězným Kazachem. Vacek si ziskem stříbrného kovu na Marine Drive zajistil prize money ve výši 2000 eur, o polovinu méně, než získal vítěz Fedorov.

Bittner a Kvasničková, jména, která byste si měli zapamatovat

Ve skupině pronásledovatelů dojel až do cíle Vackův kolega Pavel Bittner, který v závěrečném spurtu o třetí místo zůstal zavřený mezi svými soupeři. I z takové pozice však dokázal vybojovat úctyhodné šesté místo.

Další výraznou českou stopu zanechala v Austrálii Eliška Kvasničková. Tu od bronzové medaile v časovce a prémie ve výši 500 eur dělilo pouhých 33 sekund.

Francouzi v luxusu, na Francouzkách se šetřilo

Zatímco se organizátoři snaží odbourat genderovou nevyrovnanost ve financování sportu tím, že mažou rozdíly v prize money mezi ženskou a mužskou kategorií, nevyhne se tomuto šampionátu další aféra s odkazem právě na určitou diskriminaci ženského pohlaví. Mistrovství ještě ani nezačalo a už došlo k prvnímu faux pas. Titulky novinových článků tentokrát nepsali organizátoři, ale francouzská reprezentace.

Na cestě do dějiště šampionátu se totiž v letadle skupina rozdělila. Mužské hvězdy, v čele s obhájcem titulu Julianem Alaphilippem, se usadili do business třídy, zatímco juniorským závodníkům a ženským reprezentantkám musela stačit místa v economy class. Technický ředitel francouzského týmu Christophe Manin situaci obhájil slovy, že se místa v letadle přidělovala podle šance na úspěch v závodě, která je u mužů mnohonásobně vyšší. Zároveň uvedl, že svaz nemá prostředky na to, aby každého závodníka či člena realizačního týmu usadil do business class.

Maninovy předpoklady se o víkendu naplnily. Francouzskou vlajku skutečně dostal vysoko muž, konkrétně Christophe Laporte, který získal v elitním závodě stříbrnou medaili. Nejlepší ženou ze země galského kohouta byla Juliette Labous, která v silničním závodě obsadila sedmou příčku.

Cyklista pije po závodu

Zdroje: UCI, ProCyclingStats, BBC, Cycling up to date, ČT Sport

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *