Podíl obnovitelných zdrojů na čínském energetickém mixu má vzrůst.

Čína chce striktně kontrolovat využívání uhlí

Podíl obnovitelných zdrojů na čínském energetickém mixu má vzrůst tak, aby nejlidnatější zemi světa pomohl zajistit její energetickou bezpečnost. Nezastupitelnou roli však bude i nadále hrát ropa a zemní plyn.

Čína je největším světovým emitentem skleníkových plynů. Tamní úřady ale přišly s tvrzením, že po roce 2030 se objem emisí začne snižovat, a že země chce do roku 2060 docílit uhlíkové neutrality. “Urychlíme přeměnu naší energetické struktury a podpoříme bezpečnost energetických dodávek s ohledem na transformaci na nízkouhlíkovou ekonomiku,” uvedla v úterý čínská Národní komise pro rozvoj a reformu.

Využívání uhlí pod kontrolou

Čína chce do roku 2025 zvýšit podíl nefosilních zdrojů na svém energetickém mixu ze současných 16 na 20 procent. Hodlá také striktně kontrolovat využívání uhlí v těžkém průmyslu, hutnictví, výrobě cementu nebo chemickém průmyslu.

Změna energetického mixu

Do roku 2025 Čína plánuje odstavit asi 30 gigawattů instalované kapacity pro výrobu elektřiny z uhelných elektráren. Namísto toho instaluje 380 gigawattů kapacity ve vodních elektrárnách a asi 70 gigawattů ve fotovoltaikách. Zároveň si ještě ve svém mixu ponechá ropu a zemní plyn.

6 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *