Čína kvůli Mengové z Huawei varovala Kanadu před následky

Peking 8. prosince (ČTK) – Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Kanadu, aby okamžitě propustila finanční ředitelku čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou, jinak prý musí počítat s následky.
Kanadská policie zadržela Meng Wan-čou (známou též jako Sabrina nebo Cathy Mengová) před týdnem ve Vancouveru na žádost Spojených států. Americká prokuratura ji viní z obcházení protiíránských sankcí.
Ministerstvo zahraničí v Pekingu si podle agentury Reuters předvolalo kanadského velvyslance, aby mu dalo najevo svůj „ostrý protest“ proti postupu kanadských úřadů ve věci Meng Wan-čou, která je dcerou zakladatele Huawei.
Kanadská prokuratura vyzvala soud, aby neumožnil její propuštění na kauci, protože má obrovské finanční zdroje a motivaci uprchnout z Kanady do Číny, aby se vyhnula hrozbě možného vydání do Spojených států. Tam jí hrozí mnohaleté vězení.
Společnost Huawei je po jihokorejském Samsungu největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě. Některé země se ji snaží vytlačit ze svých trhů kvůli tomu, že čínské technologické firmy jsou údajně nuceny spolupracovat s tajnými službami ve své zemi.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *