Čína

Čína loni vyvezla rekordní objem mědi a dovezla rekordní objem hliníku

Přestože je Čína největším výrobcem hliníku, objem jeho importu se loni dostal na nový rekord. Nejlidnatější země světa v roce 2021 dovezla 3,2 milionu tohoto šedého kovu, jelikož hledala lacinější alternativu v zahraničí.

Objem importovaného hliníku do Číny sice ke konci roku 2021 mírně klesal, avšak za celých loňských 12 měsíců Čína dovezla o půl milionu tun tohoto kovu více než v roce 2020. Rekordní objem dovozu hliníku se může jevit jako paradox, Čína je totiž jeho čistým vývozcem. Jenže ceny kovu v Číně vystoupaly příliš vysoko, a tak se čínské firmy snažily ve větší míře najít na zahraničních trzích levnější alternativu.

Čína je ale významným hráčem na trhu s mědí. Přestože je jejím největším světovým spotřebitelem, čínské exporty mědi loni rovněž vystoupaly na nový rekord. Čína v roce 2021 vyvezla do zahraničí přes 930 tisíc tun mědi, což bylo téměř o 200 tisíc tun více než v roce 2020.

Čína je však v pozici čistého dovozce mědi. Loni importovala 5,5 milionu tun, což představuje mírný meziroční pokles. Právě v roce 2020 byl čínský dovoz mědi rekordní. Rostoucí ceny mědi na globálním trhu však její import do Číny mírně zbrzdil a současně podpořil její export.

4 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.