Čína upravila loňský hrubý domácí produkt směrem vzhůru

Hrubý domácí produkt dosáhl loni po revizi více než třinácti bilionů dolarů. To je sice dobrá zpráva, ale i tak loni čínská ekonomika rostla nejpomaleji od propuknutí světové finanční a následné hospodářské krize v roce 2009.

Revize makroekonomických dat po tak dlouhé době není v Číně ničím neobvyklým. Podobná úprava přišla také pro rok 2017, kdy se původní tempo hospodářského růstu zvýšilo z původních 6,8 na 6,9 procenta. Úprava dat za loňský rok však nejspíše nebude mít vliv na předpověď letošního růstu HDP. Jeho tempo ve třetím letošním čtvrtletí podle předběžných odhadů kleslo na 6 procent, což by byl nejhorší výsledek od roku 1992.

Čína si přitom vytyčila závazek, že mezi lety 2010 a 2020 zdvojnásobí svůj hospodářský výkon. K tomu by potřebovala udržet tempo růstu nad šesti procenty nejen letos, ale i příští (a poslední) rok této dekády. Jenže podle předpovědí světových ekonomických institucí je pravděpodobné, že čínské hospodářství příští rok svůj růst zpomalí pod šest procent. Tamní ekonomiku vedle zpomalení domácí poptávky drtí také obchodní válka s USA. Bude proto záležet, jak se jednání mezi Spojenými státy a Čínou nakonec vyvinou.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.