Čínská ekonomika ukázala v srpnu překvapivou odolnost

Čínská ekonomika ukázala v srpnu překvapivou odolnost

Klíčové indikátory ekonomické aktivity se v Číně dostaly v srpnu na vyšší úrovně, než se předpokládalo. Rostla průmyslová výroba i maloobchodní tržby. Hospodářství však tlumí realitní krize.

Růst průmyslu i maloobchodu

Srpnové ukazatele ekonomické aktivity byly v Číně v srpnu lepší, než se očekávalo. Průmyslová výroba se meziročně zvýšila o 4,2 procenta, což je nejrychlejší růst od letošního března, oznámil čínský Národní statistický úřad. Analytici očekávali růst průmyslu jen o 3,8 procenta.

Podobně pozitivní překvapení přinesl také vývoj maloobchodních tržeb. Číňané si z obchodů odnesli meziročně o 5,4 procenta více zboží než před rokem. Také v tomto případě jde o nejrychlejší tempo růstu za poslední půlrok. Maloobchodní tržby navíc překonaly odhady analytiků téměř dvojnásobně. Experti upozorňují, že částečně jde o efekt nízké srovnávací základny z loňského roku.

Růst zpomaluje realitní sektor

Čínské hospodářství však trápí realitní sektor, který se vypořádává s krizí, do které se dostal před několika měsíci. I kvůli tomu letos čínské hospodářství poroste jen asi o tři procenta, což bude nejnižší tempo od roku 1976, nepočítáme-li dopad koronavirové pandemie v roce 2020.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *