flag, China, Čína,

Čínské dovozy mědi i železné rudy v červnu klesly. Má jít o dočasný jev

Za nižšími dovozy některých strategických průmyslových kovů do Číny stojí jejich výrazné zdražení v uplynulých měsících. Jakmile se situace na světových trzích uklidní, měla by čínská poptávka opět začít růst.

Objem dovozu železné rudy do Číny se v červnu dostal na nejnižší úroveň za posledních 13 měsíců. Oproti květnu se snížil o 0,4 procenta na necelých 89 milionů tun, což představuje meziroční pokles o 12,1 procenta. Celkově se však importy této komodity do Číny v prvním letošním pololetí meziročně zvýšily o 2,6 procenta na více než 560 milionů tun.

V peněžním vyjádření však došlo k meziročnímu navýšení importu železné rudy do Číny o téměř 72 procent. Právě výrazné zdražení této suroviny podle analytiků způsobilo červnový meziměsíční propad.

Podobný vývoj nastal také v případě mědi. Čína jí v červnu dovezla necelých 430 tisíc tun, což bylo o necelá čtyři procenta méně než v květnu a o více než třetinu méně než v červnu loňského roku. Na rozdíl od železné rudy byl dovoz mědi do Číny slabší i v celém letošním prvním pololetí, a to o 1,6 procenta meziročně. Podle analytiků by se ale ve druhé polovině roku měla čínská poptávka obnovit poté, co cenové tlaky na trzích poleví.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.