flag, China, Čína,

Čínský trh s emisními povolenkami je obří, ale neefektivní, varují odborníci

Trh s emisními povolenkami v Číně má za sebou téměř týden fungování. Ale i po tak krátké době si někteří odborníci myslí, že hned tak nebude plnit cíle, kvůli kterým takové trhy existují. Povolenky jsou zkrátka příliš laciné.

Když se na šanghajské burze začalo v polovině července obchodovat s povolenkami na emise skleníkových plynů, bylo možné jednu tunu koupit za 7,4 dolaru. Současná cena se pohybuje asi o půl dolaru výše. Stejná tuna emisí skleníkových plynů se na trhu Evropské unie obchoduje za téměř 62 dolarů, tedy za téměř osminásobek čínské ceny.

A to je podle odborníků hlavní důvod, proč čínský trh s emisními povolenkami nemůže zatím vést ke stejným efektům jako v Evropské unii. Přestože se povolenky vztahují na více než dva tisíc čínských elektráren, při takto nízké ceně uhlíku se jim nevyplatí investovat do modernizace svých technologií s ohledem na emise skleníkových plynů.

„Čínský trh nevytváří dostatečné impulsy pro snižování produkce elektřiny v uhelných elektrárnách,“ uvedl na Twitteru Lauri Myllyvirta, analytik výzkumné instituce Centre for Research on Energy and Clean Air. Podle něho tak čínský trh s povolenkami funguje spíše jako administrativní nástroj než skutečný trh.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.