Donald Trump znovu ostře kritizuje monetární politiku FEDu

Americký prezident Donald Trump znovu velmi kriticky veřejně vystoupil proti politice FEDu (Federálního rezervního systému, pozn. red.). Podle něj totiž monetární politika FEDu dlouhodobě přispívá k rostoucí hodnotě dolaru, čímž ale poškozuje americkou konkurenceschopnost.

Donald Trump se ve svém veřejném prohlášení opřel i do guvernéra FEDu: „Ve FEDu máme gentlemana, který má zřejmě velmi rád vidinu silného dolaru. To já také, ovšem v takové míře, která bude dobrá pro naši zemi, ne tak přehnané míře, aby nám bránila obchodovat s ostatními zeměmi,“  uvedl Trump. Není to přitom jeho první otevřená kritika na adresu guvernéra FEDu, Jeroma Powella. Během loňského roku zvýšil FED úrokové sazby celkem čtyřikrát.

Nyní je v plánu čekat, jak se vyvine ekonomická situace na domácí půdě. Záležet ale bude i na predikcích globálního ekonomického růstu a na vývoji obchodní války mezi USA a Čínou. Hodnotě dolaru by mohla pomoci uvolněnější monetární politika, která může jeho hodnotu mírně oslabit.

Jerome Powell ale naopak oznámil, že se podobnými výtkami ze strany prezidenta nenechá ovlivnit a zdůraznil nezávislost FEDu na americké vládě. I kdyby ho údajně Donald Trump vyzval k rezignaci, neučinil by tak.

Zdroj: Reuters

Čtěte také:

Trump podle bývalé šéfky Fedu nerozumí hospodářské politice.

6 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *