Důvěra v českou ekonomiku se v březnu po dvou měsících opět snížila, meziměsíčně klesla o 2,6 bodu na 96,6 bodu.

Důvěra v ekonomiku po 2 měsících klesla, u spotřebitelů je nejnižší od roku 2013

Důvěra v českou ekonomiku se v březnu po dvou měsících opět snížila, meziměsíčně klesla o 2,6 bodu na 96,6 bodu. Pesimističtější jsou spotřebitelé i podnikatelé, přičemž u spotřebitelů se důvěra dostala na nejnižší úroveň od ledna 2013.

Proti únoru se propadla o 9,3 bodu na 82,4 bodu. Důvěra podnikatelů klesla o 1,2 bodu na 99,5 bodu. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským březnem je však souhrnný indikátor důvěry a u podnikatelů vyšší.

Propad důvěry spotřebitelů

Výrazný propad důvěry spotřebitelů podle statistiků souvisí s jejich narůstajícími obavami ze zhoršení celkové situace českého hospodářství i jejich vlastní situace. „Domácnosti se obávají, že pokračující bezprecedentní růst cen a důsledky válečného konfliktu na Ukrajině povedou ke zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace v období následujících 12 měsíců,“ uvedla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů.

Rozkolísaná důvěra Čechů

Důvěra v české hospodářství byla značně rozkolísaná od začátku epidemie koronaviru v březnu 2020, kdy začala protiepidemická opatření spojená s omezeními obchodu, služeb, kultury či cestování. Předloni v květnu se indikátor důvěry propadl až na 77 bodů. Loni důvěra začínala v lednu na 88,3 bodu, poté mírně vzrostla, na jaře s příchodem další vlny epidemie opět ale klesla. S útlumem šíření nemoci pak do léta vzrostla na 104 bodů, následně začala ale zase klesat. Skoro půl roku trvající pokles důvěry se zastavil na konci loňského roku a loni v prosinci důvěra stagnovala na hodnotě 95,6 bodu. Nyní je tak o bod stále vyšší.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.