ECB rozhodla a evropské akcie mírně ztrácejí

Evropská centrální banka na svém čtvrtečním měnověpolitickém zasedání rozhodla o ponechání nastavení nástrojů beze změny.

Hlavní evropské akciové burzy přesto zareagovaly mírným oslabením, ačkoli se očekávalo, že Evropská centrální banka k žádným změnám v nastavení úrokových sazeb nebo objemu kvantitativního uvolňování nepřistoupí.

Burzovní index Stoxx Europe 600 během čtvrtečního obchodování ztratil 0,72 procenta, což znamenalo pokles čtvrtý den v řadě. O necelé procento oslabil také frankfurtský index DAX, podobně jako londýnský FTSE 100. Necelých sedm desetin procenta upsal i francouzský index CAC 40.

Zdá se, že investory negativně ovlivnil vývoj v Číně a také dozvuky projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa na summitu Světového ekonomického fóra v Davosu. Trump se totiž sešel předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a upozornil, že pokud Evropská unie a USA nevyjednají novou obchodní dohodu, budou muset Spojené státy uvalit „velmi vysoká cla na evropská auta a další zboží“. Napětí v obchodních vztazích se tedy ve vztahu k USA přesunulo z Číny do Evropy. Zda je to opodstatněné, ukáže až vývoj v následujících týdnech a měsících.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.