Saudská Arabie

Ekonomika Saúdské Arábie vzrostla ve třetím čtvrtletí o sedm procent. Pomohla jí ropa

Největší arabská ekonomika se ve třetím letošním čtvrtletí nadechla k masivnímu hospodářskému růstu. Její výkon se meziročně zvýšil o rovných sedm procent, což bylo mírně nad prognózou tamních úřadů.

Solidní hospodářský růst ale nastal i v porovnání s předchozím kvartálem. Hrubý domácí produkt Saúdské Arábie se mezičtvrtletně zvýšil o 5,7 procenta, uvedl tamní statistický úřad. Nejsilnější arabské ekonomice výrazně pomohlo zotavení na trhu s ropou. „Hospodářský růst byl převážně tažen aktivitami souvisejícími s těžbou ropy,“ sdělili statistici. Ropný sektor se meziročně zvedl o 9,3 procenta, zatímco „neropná“ část ekonomiky vzrostla o 6,3 procenta.

Poměrně rychlý hospodářský růst může být však do určité míry zkreslený nízkou srovnávací základnou z loňského roku. Saúdská Arábie coby největší globální exportér ropy byl tvrdě zasažen právě v minulém roce, kdy se cena ropy na světových trzích řítila volným pádem dolů. V jednu chvíli se dokonce ropné futures obchodovaly za záporné ceny, což bylo poprvé v historii.

Za celý letošní rok se má saúdskoarabská ekonomika zvednout o 2,9 procenta, v příštím roce dokonce o 7,4 procenta.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *