Velká Británie se potýká s inflací.

Euro a libru drtí obavy z recese i čtyřicetiletá inflace. Získává americký dolar

Na společnou evropskou měnu dolehly obavy investorů z hospodářské recese a také data o aktuálním vývoji inflace ve Velké Británii. Negativní sentiment se rovněž promítl do trhu s britskou librou.

Libra ztrácí vůči dolaru

Obě měny ztrácely vůči dolaru. Libra vůči němu ztratila 0,8 procenta a dostala se na nejnižší úroveň za poslední týden, když se kurs ustáli na 1,2198 dolaru za libru. Za poměrně silným oslabením britské měny stojí nejvyšší meziroční míra inflace od března 1982. Míra růstu cen totiž v květnu vystoupala na 9,1 procenta.

Nejen euro oslabuje

Negativní sentiment dolehl také na euro, které vůči dolaru oslabilo o 0,4 procenta. V jeho případě navíc hrály roli také obavy z recese, která hospodářství eurozóny pravděpodobně čeká. Největší ekonomický celek světa v tom ale nebude sám, očekávání stagflace, či dokonce slumpflace se týká takřka celého světa. Investoři se však obracejí na dolar, který oproti euru požívá jisté výhody v podobě zvyšování základní úrokové sazby ze strany americké centrální banky. ECB se ke svému úrokovému „hiku” teprve chystá. Dojít by k němu mělo v průběhu července.

7 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *