ECB, Evropská centrální banka

Evropská centrální banka ohrožuje stabilitu eurozóny, zní z Německa

Snaha Evropské centrální banky o povzbuzení inflace je podle německé křesťanskodemokratické Hospodářské rady kontraproduktivní. Ohrožuje prý stabilitu jednotné evropské měny i eurozóny jako takové.

Evropská centrální banka po posledním měnověpolitickém zasedání oznámila, že její úrokové sazby zůstanou mimořádně nízko i v dalších týdnech. Cílem ECB je dosáhnout dvouprocentní inflace v eurozóně ve střednědobém výhledu, což aktuálně znamená konec roku 2023.

Ježe v některých zemích eurozóny už je růst cen tak vysoký, že začíná představovat vážný problém. Jednou z nich je Německo. „Zvyšující se míra inflace je znepokojujícím varovným signálem,“ uvedl pro agenturu Reuters Wolfgang Steiger, generální tajemník Hospodářské rady CDU, která zahrnuje kolem 12 tisíc členů a má blízko právě ke křesťanským demokratům spolkové kancléřky Angely Merkelové.

Míra inflace dosáhla v červenci v Německu 3,1 procenta v meziročním vyjádření, když ještě v červnu ceny rostly jen 2,1procentním tempem. Podle Steigera je to důkaz, že neomezené pumpování peněz do ekonomiky není dlouhodobým řešením. „Bezprecedentně expanzivní měnovou a fiskální politiku nakonec zaplatí drobný střadatel,“ dodal Wolfgang Steiger.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.