banka, bankomat

Evropská centrální banka zřejmě se zpřísněním měnové politiky ještě počká

Ruská invaze na Ukrajinu zřejmě překazila plány také Evropské centrální bance, která se pomalu, ale jistě chystala na postupné zpřísňování měnové politiky.

Centrální bankéři zasednou ve Frankfurtu nad Mohanem již tento čtvrtek. A budou nejspíše vyhodnocovat rizika, která z války na Ukrajině vyplývají pro evropskou ekonomiku, a to jak z pohledu možného nástupu další recese, tak z pohledu dalšího růstu inflace, která se už tak ocitla na nejvyšší úrovni v historii eurozóny.

„Ze všech nejvýznamnějších centrálních bank Evropská centrální banka čelí největšímu dilematu,“ uvedl pro agenturu Reuters Seema Shah, investiční stratég společnosti Principal Global Investors. Podle něho bude zajímavé sledovat, jak se ECB se zmíněnými riziky vypořádá.

Na jedné straně je nutné počítat s tlakem šéfa Bundesbanky, který bude chtít měnovou politiku zpřísňovat, což vyplývá z tradice německé centrální banky. A nepůjde jen o otázku vypnutí nákupů dluhopisů, ale i zvyšování úrokových sazeb. Výkonný výbor ECB prý nejspíše bude muset hledat kompromis mezi tolerovatelnou mírou inflace a přijatelným hospodářským poklesem. Evropu tak či tak prý nejspíše čeká stagflace.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *