Ministři financí členských zemí Evropské unie se dohodli na finančních kompenzacích pro domácnosti, které drtí rychle rostoucí ceny za energie.

Evropská unie schválila pomoc domácnostem a firmám zasaženým drahými energiemi

Ministři financí členských zemí Evropské unie se dohodli na finančních kompenzacích pro domácnosti, které drtí rychle rostoucí ceny za energie. Podpory by se měly dočkat také firmy, na něž doléhá růst nákladů v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

„Válka na Ukrajině vede k rapidnímu růstu cen komodit, zejména zemního plynu a některých potravinářských surovin. Vyžaduje to koordinovanou reakci členských zemí Evropské unie,“ uvedl po jednání šéfů státní kasy zemí EU francouzský ministr financí Bruno le Marie. Podle něho se ministři financí shodli na zmírnění pravidel pro státní pomoc, která se bude týkat nejen domácností, ale i firem.

Strategie pomoci má sledovat tři aspekty. Domácnosti by měly mít možnost čerpat slevy na pohonné hmoty, firmy by mohly obdržet nějakou formu státní podpory (například v podobě grantů), třetí opatření má dlouhodobý charakter – tlak na snižování závislosti na dovozu energetických komodit z Ruska. „Musíme co nejdříve docílit energetické nezávislosti. To znamená urychlit investice do diverzifikace zdrojů i dodavatelů,“ řekl dále le Maire.

4 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.