Propad akcií

Evropské akcie pod tíhou omikronu padaly. Výprodejům vládli těžaři a výrobci aut

Panevropský akciový index STOXX 600 během pondělního obchodování oslabil o 1,4 procenta na dvoutýdenní minimum. Mohou za to rostoucí obavy z šíření koronavirové varianty omikron, která postupně nabírá na síle.

Vůbec největší propad zaznamenal index frankfurtské burzy DAX, který ztratil 1,88 procenta. O 1,4 procenta níže zakončila burza ve Vídni, 1,58 procenta odepsala burza v Miláně. Ostatní významné burzovní parkety západní Evropy zaznamenaly ztráty do jednoho procenta.

Poklesu vévodily těžařské tituly, dále výrobci automobilů nebo společnosti podnikající v cestovním ruchu. Šlo vesměs o akcie firem, na které by případné zavedení protiepidemických opatření v důsledku šíření koronavirové varianty omikron dolehlo nejvíce.

Určitou oporou byly zprávy přicházející od farmaceutické společnosti Moderna, která tvrdí, že posilovací dávka její vakcíny slibuje solidní ochranu právě proti omikronu. Zatím se však jedná pouze o výsledky laboratorních testů.

Některé státy už přistoupily k přitvrzení protiepidemických opatření. Například Nizozemsko už vyhlásilo čtvrtý lockdown od počátku pandemie. Další země o podobných restrikcích podle agentury Reuters rovněž uvažují.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.