fed, USA, Powell

Fed začne utahovat měnovou politiku už v listopadu, odhaduje Goldman Sachs

Podle americké investiční banky Goldman Sachs se výrazně zvýšila pravděpodobnost, že Federální rezervní systém začne už letos v listopadu omezovat kvantitativní uvolňování. Snížení objemu nákupu vládních dluhopisů a hypotečních zástavních listů pak má přijít na každém dalším zasedání Fedu.

Investiční banka Goldman Sachs zvýšila pravděpodobnost, se kterou Federální rezervní systém (americká centrální banka) omezí nákupy cenných papírů v rámci kvantitativního uvolňování už letos v listopadu, na 45 z předchozích 25 procent. Současně snížila pravděpodobnost, že by s tím Fed začal až v prosinci, z původních 55 na 35 procent.

Podle analytiků Goldman Sachs bude docházet na každém dalším měnověpolitickém zasedání Fedu k rozhodnutí o omezení těchto nákupů o 15 miliard dolarů. Deset miliard bude připadat na snížení nákupů vládních dluhopisů a pět miliard na snížení odkupů hypotečních zástavních listů.

„Pokud bude omezování kvantitativního uvolňování postupovat tempem 15 miliard dolarů na jedno zasedání měnověpolitického výboru Fedu, k úplnému vypnutí nákupů cenných papírů dojde v září 2022,“ uvedli analytici Goldman Sachs. Další zpřísnění měnové politiky by se pak už mohlo dít jen skrze zvyšování úrokových sazeb.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *