rýže, zemědělství, pole

Filipíny daly zelenou geneticky modifikované rýži. Po více než dekádě testování

Přes deset let Filipínci testovali geneticky modifikovanou zlatou rýži, než jí udělili svolení pro uvedení na domácí trh. Modifikace má rýži obohatit o vitamin A. Filipíny jsou zároveň jedním z největších dovozců rýže na světě.

Filipíny jsou první zemí na světě, která dala zelenou geneticky modifikované rýži obohacení o vitamin A, již je možné použít ke komerční kultivaci a uvedení na trh. S odkazem na Mezinárodní institut pro výzkum rýže to uvedla agentura Reuters.

Nezávadnost z hlediska biologické bezpečnosti byla potvrzena místním ministerstvem zemědělství. Takzvaná zlatá rýže bude primárně nasazen v oblastech, kde populace trpí nedostatkem vitaminu A, a to do třetího čtvrtletí příštího roku. Teprve pak bude zmíněná rýže dostupná pro širokou veřejnost.

Původně měla být geneticky modifikovaná rýže na Filipínách schválená už před deseti lety, jenže plodina čelila obavám veřejnosti, které se týkaly zdravotních rizik. Modifikovanou rýži nemají rádi ani pěstitelé klasické rýže, neboť pro ně představuje nevítanou konkurenci. Filipínské ministerstvo zemědělství odmítá, že geneticky upravená rýže představovala nějaká rizika pro zdraví obyvatelstva.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.