business

Globální objem fúzí a akvizic překonal loňský rok a vytvořil nový rekord

Celosvětový objem firemních fúzí a akvizic už letos překonal loňskou celoroční úroveň. Mohou za to příznivé okolnosti pro financování takových obchodů i očekávání, že peníze dříve či později podraží.

V letošním roce byly sjednány fúze nebo akvizice v objemu 3,6 bilionu dolarů. To je o 10 miliard více, než odpovídá loňskému celoročnímu objemu. Vyplývá to z údajů společnosti Refinitiv. Zvýšil se rovněž počet fúzí a akvizic, a to o 24 procent na více než 35 tisíc.

„Takové tempo může klidně pokračovat ještě dalších 18 až 24 měsíců s tím, jak investoři nacházejí nová řešení pro financování a ekonomická aktivita roste,“ uvedl pro agenturu Reuters Andrea Guerzoni, viceprezident poradenské společnosti Ernst & Young.

Naprostá většina obchodů proběhla ve Spojených státech, které se na celkovém objemu dosud podílely z bezmála 60 procent. Druhá Evropa a třetí Asie a Oceánie se podílely téměř rovným dílem, a to mezi 17 a 18 procenty.

Za rekordní aktivitou na poli fúzí a akvizic stojí jednak zlepšující se ekonomická situace ve světě a očekávání jejího dalšího zlepšování, jednak stále mimořádně laciné peníze, které tak lze výhodně pro financování těchto obchodů použít. A také očekávání, že centrální banky v blízké budoucnosti peníze zdraží.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.