Léky

Potenciál fúze Gilead Sciences roste

Gilead Sciences, Inc., je americká biofarmaceutická společnost sídlící ve Foster City v Kalifornii. Předmětem její činnosti je zkoumání, vývoj a komercializace léků. Společnost svou pozornost soustřeďuje hlavně na antivirové léky, které se používají při léčbě HIV, hepatitidy B, hepatitidy C a chřipky včetně Harvoni a Sovaldi.

Společnost AstraZeneca (NYSE: AZN) se při fúzi přiblížila společnosti Gilead Sciences (NASDAQ: GILD). Vyskytují se i možnosti investice. Potenciál je viditelný vedle fúzí jako jsou Celgene a Bristol-Myers Squibb (NYSE: BMY) a AbbVie (NYSE: ABBV) a Allergan i při dalších farmaceutických mega-fúzích. Odhadovaná hodnota této farmaceutické fúze se pohybuje kolem 250 miliard USD a zároveň má potenciál značných synergií.

Tržby společnosti Gilead Sciences v 1. čtvrtletí 2020 měly hodnotu 5,47 miliard dolarů, což předatavuje nárůst z 5,20 miliard dolarů v 1. čtvrtletí 2019. Jedná se tedy o 5% meziroční změnu i přes 6% QoQ poklesu. Hlavní příjmy společnosti zajišťují čtyři klíčové produktové řady: HIV, HCV, Yescarta a „další produkty“.

Společnost Gilead darovala lék Remdesivir s povolením pro nouzové použití od US Food and Drug Administration. V blízké době plánuje oznámit cenu léku. Podle předpokladu Porgest bude katalogová cena 5 000 dolarů za ošetření v USA, 4 000 dolarů v Evropě a 2 000 dolarů jinde. Bude tomu tak i poté, co se sníží počet případů a vakcíny budou dostupné. Rovněž předpokládá, že vlády budou léky skladovat, i když při výrazně nižší ceně.

Prodej by mohl v tomto roce dosáhnout až 2 miliardy dolarů. Svého maxima by mohl dosáhnout v roce 2022 a to 7,6 miliard USD. Prodej zásob pak může zajistit, že výnosy z Remdesiviru se budou pohybovat mezi 6 miliardami a 7 miliardami USD ročně. Porgest se domnívá, že virus bude trvat ještě dlouho a je možné že bude trvat i po začátku vakcinace.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *