řadové domy

HB Index: Byty meziročně zdražily o 20,6 procenta, pozemky dokonce o 23,7 procenta

Ceny nemovitostí v Česku v letošním prvním čtvrtletí pokračovaly v rychlém růstu, vyplývá z HB Indexu. Byty zdražily meziročně o 20,6 procenta, rodinné domy o 19,6 procenta a pozemky o 23,7 procenta. Zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou zatím růst nezpomalilo, uvedl předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Jiří Feix.

Ceny podle Feixe dále rostou stejným tempem jako v loňském roce. „Svůj podíl na růstu cen má pravděpodobně malá nabídka nemovitostí, vysoký růst stavebních nákladů, obava z dalšího nárůstu úrokových sazeb a snaha lidí ochránit investicemi do nemovitostí finanční prostředky před pádivou inflací,“ doplnil.

Nejrychleji zdražují pozemky

Růst cen nemovitostí proti předchozímu čtvrtletí zrychlil hlavně u bytů na 5,4 procenta z pěti procent v posledním loňském čtvrtletí. U rodinných domů s růstem cen o 4,7 procenta a pozemků mezičtvrtletně dražších o 5,6 procenta je tempo zvyšování cen podobné jako v předchozím čtvrtletí.

Byty podle Feixe v prvním čtvrtletí nejrychleji zdražovaly v krajích, kde jsou v ČR dlouhodobě nejlevnější. Na pražském trhu postupně prodeje zpomalují, i zde se ale růst cen blíží pěti procentům, podotkl. „Do cen u nových výstaveb se začínají promítat rostoucí stavební náklady, ale také zvyšující se nároky na vybavení novostaveb či vyšší úroveň staveb z hlediska průkazu energetické náročnosti budov,“ doplnil.

Nejžádanější jsou řadové domy

Z rodinných domů mají lidé nadále největší zájem o ty, které nepotřebují rekonstrukci, a to kvůli rostoucím stavebním nákladům, uvedl expert pro oblast oceňování majetku v ČSOB Radim Maštalíř. Hypoteční banka je součástí skupiny ČSOB. Zájemci podle Maštalíře kvůli nižším cenám vyhledávají domy ve větší vzdálenosti od velkých měst. „Pokud mají lidé zájem o novostavby v developerských projektech, nejčastěji sahají po řadových zástavbách. Celkově jsou však rostoucí ceny a nedostupnost stavebních materiálů velkou přítěží pro stavitele,“ dodal.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *