nemovitosti, zdražování

Zdražování nemovitostí není jen evropským problémem. V USA jejich ceny stouply o 17 procent

Pokud by Spojené státy americké byly součástí Evropské unie, co do tempa růstu cen domů a bytů by se zařadily na čtvrtou příčku hned za Estonsko a těsně před Nizozemsko.

Ceny domů a bytů ve Spojených státech v loňském roce vzrostly o 16,9 procenta, což je vůbec nejvyšší tempo zdražování nemovitostí od roku 1999. Loňský rok také znamenal rekord v počtu zobchodovaných domů nebo bytů, který vystoupal na 6,12 milionu. To je o 8,5 procenta více než v roce 2020. S odkazem na Národní asociaci realitních makléřů to uvedla americká CNN.

Ke konci roku 2021 se na trhu nacházelo nejméně neprodaných nemovitostí vůbec. Počet domů a bytů čekajících na svého kupce činil v prosinci 910 tisíc. Hlavní ekonom Národní asociace realitních makléřů Lawrence Yun očekává, že zdražování nemovitostí letos zpomalí. „Myslím, že by to mohlo být od tří do pěti procent,“ uvedl.

Podle Yuna se Američané rovněž musí připravit na rostoucí úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Průměr u 30leté fixace se v lednu dostal na 3,56 procenta, což je nejvíce od března 2020. Experti očekávají, že takový vývoj přispěje k ochlazení růstu cen nemovitostí.

5 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *