Indický chrám

Indická centrální banka představí v příštím finančním roce digitální měnu

Indická centrální banka představí v příštím finančním roce vlastní digitální měnu využívající blockchain a další podpůrné technologie. Oznámila to dnes ministryně financí Nirmala Sítarámanová. Země také zavede 30procentní daň na příjmy plynoucí z digitálních aktiv.

Centrální banka už dříve uvedla, že má ze soukromých kryptoměn vážné obavy. Podle ní mohou způsobit finanční nestabilitu.

Finanční rok začíná v Indii v dubnu. Centrální banka podle ministryně pracuje na strategii postupného zavádění kryptoměny, která by snížila závislost na hotovosti. Digitální měna má také přinést levnější a efektivnější správu měny.

Ztráty z prodeje digitálních aktiv pak nebude možné započítat k jiným příjmům, upozornila ministryně. Odhady z odvětví naznačují, že v Indii je 15 až 20 milionů investorů do kryptoaktiv, kteří celkem drží aktiva přibližně za 400 miliard rupií (přes 115 miliard Kč). Žádné oficiální údaje o velikosti indického trhu s kryptoměnami nejsou k dispozici. Podle říjnové zprávy výzkumné společnosti Chainalysis v Indii vzrostl za rok do června 2021 trh s kryptoměnami o 641 procent.

Testy vlastní digitální měny spustila v několika městech Čína. Možnosti digitální měny pro své ekonomiky zkoumají také americká a britská centrální banka, připomíná agentura Bloomberg.

Zdroj: ČTK