inflace, Velká Británie, pokles

Inflace v Británii v dubnu zpomalila na 8,7 procenta, čekal se výraznější pokles

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii se v dubnu snížilo na 8,7 procenta z 10,1 procenta v březnu, hlavně díky cenám energií. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil britský statistický úřad. Inflace tak byla vyšší, než čekali analytici, vzdaluje se však od maxima za 41 let, které loni v říjnu činilo 11,1 procenta. Poprvé od loňského srpna je zároveň pod deseti procenty. Jádrová inflace však byla nejvyšší za 31 let.

Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali zpomalení inflace až na 8,2 procenta. Britská centrální banka na začátku měsíce odhadla, že inflace v dubnu dosáhne 8,4 procenta.

Inflace nejvyšší od roku 1992

Jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny energií, potravin a tabáku, nečekaně vzrostla na 6,8 procenta. Ocitla se tak na nejvyšší hodnotě od března 1992.Navzdory zpomalení v posledních měsících inflace i nadále snižuje kupní sílu zaměstnanců, jejichž mzdy rostou pomaleji než spotřebitelské ceny.Zpráva posiluje očekávání, že centrální banka bude muset znovu zvýšit úrokové sazby. Trhy očekávají, že základní úroková sazba v Británii stoupne do konce letošního roku na pět procent z nynějších 4,5 procenta.

Kdy se inflace vrátí na dvouprocentní cíl?

Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý zlepšil odhad letošního vývoje britské ekonomiky. Zatímco ještě minulý měsíc předpovídal pokles o 0,3 procenta, nyní počítá s růstem, a to o 0,4 procenta. Inflace podle MMF do konce letošního roku sestoupí zhruba na pět procent. Do poloviny roku 2025 by se ale podle fondu měla vrátit k dvouprocentnímu cíli centrální banky.

zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *