velká británie, anglie, vlajka

Inflace v Británii v říjnu stoupla na 4,2 procenta, nejvýše za deset let

Spotřebitelské ceny v Británii se v říjnu meziročně zvýšily o 4,2 procenta po zářijovém růstu o 3,1 procenta. Tempo růstu bylo nejvyšší za deset let kvůli vyšším účtům domácností za energie. Zpráva, kterou zveřejnil britský statistický úřad, posílí očekávání, že centrální banka Bank of England (BoE) příští měsíc zvýší úrokové sazby.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali zrychlení inflace na 3,9 procenta. Nikdo z analytiků nepředpokládal tak vysoký nárůst. Podle statistiků byly hlavním pohonem růstu cen vyšší účty domácnostní za energie po zrušení regulačního limitu. Ceny plynu pro spotřebitele stouply o 28,1 procenta.

„Výrazný růst inflace v zimním období zůstává pravděpodobný, přičemž růst nákladů na dovoz surovin a vyšší ceny energií pravděpodobně v příštím roce zvýší inflaci na úroveň kolem pěti procent,“ uvedl ekonom Britské obchodní komory Suren Thiru.

BoE by se podle analytiků mohla stát první velkou centrální bankou, která zvýší úrokové sazby od doby, kdy světovou ekonomiku zasáhla pandemie nemoci covid-19. Stále více ekonomů a investorů čeká, že se tak stane 16. prosince.

Zdroj: ČTK

 

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.