Německo

Inflace v Německu se loni zvýšila na 3,1 procenta, hnaly ji ceny energií

Spotřebitelské ceny v Německu loni meziročně rostly o 3,1 procenta, což bylo nejvíce od roku 1993. Dnes to v konečné zprávě vycházející z německé metodiky výpočtu oznámil Spolkový statistický úřad.

Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie loni činila míra inflace v Německu 3,2 procenta. Motorem inflace byly především vysoké tempo růstu cen energií a také problémy v dodavatelských řetězcích.

„Vývoj cen v roce 2021 má různé příčiny, mezi kterými je vliv srovnávací základny nízkých cen v roce 2020. Zde působily na současný nárůst cen především dočasné snížení DPH ve druhém pololetí roku 2020 a také předloňský propad cen produktů z minerálních olejů,“ řekl šéf statistického úřadu Georg Thiel. Dodal, že vliv na inflaci měly i krizové následky vyvolané pandemií nemoci covid-19 včetně problémů v dodavatelských řetězcích.

Energetické produkty se v roce 2021 prodražily o výrazných 10,4 procenta po poklesu o 4,8 procenta v roce 2020,“ uvedl statistický úřad. „Pro spotřebitele citelné navýšení bylo v roce 2021 u lehkého topného oleje (plus 41,8 procenta) a motorových paliv (plus 22,6 procenta),“ dodal. Rostly i ceny zemního plynu (plus 4,7 procenta) a elektrické energie (plus 1,4 procenta), na které jsou domácnosti rovněž citlivé.

Inflace v Německu byla loni výrazně nad cílem Evropské centrální banky (ECB), která ho stanovila na dvě procenta. V předloňském roce dosáhla míra inflace v Německu 0,5 procenta.

Německý ekonomický institut Ifo předpovídá, že celoroční míra inflace v Německu letos vystoupí na 3,3 procenta. Německá centrální banka pak v hospodářském výhledu na letošní rok počítá s inflací 3,6 procenta.

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.