Německo

Inflace v Německu v srpnu vystoupila na 3,4 procenta, je nejvýše za 13 let

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v srpnu zrychlil na 3,4 procenta z červencových 3,1 procenta. Znamená to nejvyšší inflaci za 13 let. V předběžné zprávě harmonizované s metodikou výpočtu v Evropské unii to dnes oznámil spolkový statistický úřad.

Údaje podtrhují rostoucí cenové tlaky v době, kdy se německá ekonomika zotavuje z útlumu způsobeného pandemií covidu-19 a kdy se firmy potýkají s problémy v dodavatelských řetězcích.

Inflace se v srpnu dostala výrazněji nad cílovou úroveň Evropské centrální banky (ECB), která v červenci zvýšila inflační cíl pro střednědobý horizont na dvě procenta. Cíl je symetrický, což znamená, že odchylky směrem dolů i nahoru od cíle jsou stejně nežádoucí.

ECB již dříve upozornila, že očekává ke konci roku další zvýšení inflace, které však podle ní bude způsobeno jen dočasnými faktory, a nebude proto vyžadovat změnu měnové politiky ECB. Na červencovém zasedání Rady guvernérů centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na rekordním minimu nula procent, beze změny zůstaly také programy nákupů aktiv.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *