Dolar posiluje před zasedáním Fedu

Inflace v USA roste, Fed zvýší úrokové sazby

 Vzhledem k faktu, že inflace ve Spojených státech amerických dosahuje čtřicetiručních maxim trhy čekají, že centrální banka USA (Fed) tento týden zvýší základní úrok. Obchodníci se domnívají, že by celkově mohla naznačit agresivnější přístup k měnové politice.

Americký dolar posiluje a ke koši měn se drží v blízkosti nejvyšší hodnoty za 20 let.Kolem 17:35 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn rostl o 0,6 procenta na 103,6 bodu. Ve čtvrtek dolar stoupl až na 103,93 bodu, nejvýše od prosince 2002. Euro vůči dolaru oslabovalo o 0,3 procenta na 1,0515 USD. Dolar k jenu posiloval o 0,3 procenta na 130,26 JPY. Kurz eura vůči jenu zůstává téměř beze změny na 136,95 JPY.

Jak moc se sazby zvednou?

Měnový výbor Fedu by měl ve středu na závěr svého dvoudenního zasedání podle analytiků oznámit zvýšení sazeb o půl procentního bodu. Zřejmě také představí plány na snížení rozvahy, jejíž hodnota je nyní devět bilionů USD. Někteří investoři však uvažují i možnosti zvýšení sazeb až o 0,75 procentního bodu, i když taková možnost není považována za příliš pravděpodobnou.

Pečlivě sledovaný bude i komentář šéfa Fedu Jeroma Powella po zasedání. Investoři budou hlavně hledat nové náznaky toho, zda Fed bude pokračovat ve zvyšování úroků v rámci boje s inflací i v případě, že ekonomika oslabí.

Euro naopak znehodnocuje

Euro se minulý týden propadlo k dolaru nejníže od ledna 2017, protože statistika ukázala, že růst výroby v eurozóně se minulý měsíc zastavil. Továrny měly problémy se získáním surovin a poptávku srazil prudký růst cen.

Poptávku po dolaru zvyšují také obavy z dalšího vývoje globálního růstu. Čína uzavírá města ve snaze zastavit šíření nemoci covid-19. Úřady v Šanghaji v pondělí oznámily 58 nových případů mimo oblasti, které jsou zavřené. Peking pokračuje v testování milionů lidí.

 

Zdroj: ČTK

4 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *