Tempo růstu inflace ve Spojených státech stále roste.

Inflace v USA stále roste. V únoru se dostala na dohled osmi procentům

Tempo růstu cenové hladiny se v únoru ve Spojených státech opět zvýšilo. Zatímco v lednu meziroční míra inflace dosáhla 7,5 procenta, v únoru to bylo o 0,4 procentního bodu více.

Inflaci na úrovni 7,9 procenta Spojené státy zažily naposledy v první polovině 80. let minulého století, kdy dozníval druhý ropný šok. Od té doby rostly ceny maximálně o šest procent, a to na počátku 90. let v důsledku první války v Perském zálivu.

Zatímco v předchozích měsících byly ceny vzhůru hnány především nedostatkem nejrůznějších průmyslových komodit v důsledku postcovidového ekonomického oživení, nyní se přidaly faktory přicházející z trhu s ropou a zemním plynem. Zdražující energetické komodity se už propisují také do cen potravin. Průměrná cena benzínu u amerických čerpacích stanic v současné době činí 4,32 dolarů za galon (asi čtyři litry), což je téměř o dolar více než před měsícem.

V důsledku zrychlující inflace klesají reálné mzdy Američanů. Ty se v únoru meziročně snížily o 2,6 procenta. Ekonomové podle agentury Reuters očekávají, že míra růstu cen se v březnu nebo dubnu dostane nad osm procent, poté by měla pomalu klesat.

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *