Inflaci budeme snižovat i za cenu pomalejšího ekonomického růstu, ujistil šéf Fedu Guvernér americké centrální banky Jerome Powell pronesl dlouho očekávaný projev na každoročním setkání centrálních bankéřů v městečku Jackson Hole ve Wyomingu. A zopakoval odhodlání utahovat měnověpolitické šrouby i nadále.

Inflaci budeme snižovat i za cenu pomalejšího ekonomického růstu, ujistil šéf Fedu

Guvernér americké centrální banky Jerome Powell pronesl dlouho očekávaný projev na každoročním setkání centrálních bankéřů v městečku Jackson Hole ve Wyomingu. A zopakoval odhodlání utahovat měnověpolitické šrouby i nadále.

„Snižování inflace si velmi pravděpodobně vyžádá určitou dobu, kdy hospodářský růst bude pod dlouhodobým trendem,“ řekl během svého pátečního projevu guvernér Federálního rezervního systému Jerome Powell.

Přísná měnová politika způsobí hospodářský pokles

Podle něho je Fed připraven i nadále prosazovat přísnější měnovou politiku, která se projeví v uvolnění napětí na pracovním trhu a zpomalováním hospodářského růstu. „Snížit inflaci způsobí určitou bolest domácnostem i firmám,“ dodal Powell.

Šéf Fedu je přesvědčen, že jde o náklady, které je ale nutné vynaložit. Pokud by se totiž nepodařilo obnovit cenovou stabilitu nyní, znamenalo by to mnohem větší náklady a bolestivá opatření v budoucnosti.

FED může inflaci snížit na dvě procenta

Powell zopakoval, že Fed je připraven inflaci snížit ke dvěma procentům. Naznačil rovněž, že razance zvýšení úrokových sazeb v září bude záviset na aktuálních ekonomických datech. Zdůraznil, že Fed se poučí ze zkušeností získaných v 70. a 80. letech, kdy USA naposledy čelily tak vysoké inflaci.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *